Bojíš se mluvit na veřejnosti? Nejsi v tom sám/sama!
Představa, jak stojíš před lidmi a mluvíš o své práci, ti nahání husinu a stahuje oblast kol žaludku?
Strach z mluvení na veřejnosti (glossofobie) je jedním z nejčastějších strachů, který trápí i zkušené profesionály – třeba i mé kolegy – introverty na Shakespearovských Slavnostech.
(viz můj rozhovor s Davidem Matáskem zde.)
Obzvlášť pokud jsi introvertní, bývá každý výstup na veřejnosti tak nějak větším výkonem, že? Dobrá zpráva je, že se s tím dá pracovat – a pak to zpracovat. Dokonce se můžeš naučit cítit se při mluvení uvolněně a přirozeně! (A to říkám z pozice holčičky, která v dětství mluvila na cizí výhradně šeptem a bála se říct si ve školce o hračku.)
Možná si říkáš: „Tohle není pro mě. Nejsem rozená řečnice. Mluvení mi nikdy nešlo.“ Co kdyby existoval způsob, jak se cítit dobře při vyjadřování svého názoru, aniž bys musela „přepnout do extrovertního módu“?
Co způsobuje strach z veřejného vystupování?
Obava, že řekneš něco špatně nebo nebudeš dost dobrá/dobrý (a kdo to hodnotí? Dá ti snad někdo jedničku nebo pětku? Dá se pracovat s očekáváním někoho specifického…? nápověda – buď v cajku ve svých vlastních očích a uších, staň se svým laskavým hodnotícím…)
Strach z odmítnutí nebo kritiky (opět se zkus pozastavit nad otázkou, zda si náhodou nejsi největším kritikem sám/sama?)
Nezvyk mluvit před lidmi a vystavovat se pozornosti (opravdu málokdo je rozený exhibicionista, spíš je naším atavistickým pozůstatkem příliš se nevystavovat – nedělat ze sebe terč, a to je třeba zpracovat.)
Vzpomínky na negativní zkušenosti z minulosti (…ale trauma jde zpracovat a pohnout se z místa ustrnutí)
Ať už tě brzdí cokoliv, věz, že se to dá změnit. Stačí správné kroky a praxe.
3 kroky, jak překonat strach z mluvení na veřejnosti
1. GET READY! (Připravený introvert = introvert v klidu)
Když víš, co chceš sdělit, získáš větší jistotu. Introverti bývají většinou připraveni až nad míru. A pak je stresuje, že neřeknou všechno, co chtěli. A vskutku, při akci potřebujeme prostor se uvolnit. A tak ti stačí si sepsat pár hlavních bodů – nemusíš znát vše nazpaměť, ale mít opěrné body ti pomůže se neztratit a cítit se klidněji. Pro introvertky je příprava klíčová, protože jim dává pocit kontroly.
Zkus si předem odpovědět na otázku: Jaké tři hlavní myšlenky chci, aby si lidé odnesli?
2. Mluv nahlas – klidně jen sama pro sebe
Zkus si svůj projev říct nahlas před zrcadlem, nahrát si ho na telefon nebo poslat ho kamarádce jako hlasovku. A nebo třeba můžeš vyskládat plyšáky svých dětí na parapet a říct to jim jako něžnému publiku. Pro introvertně laděné duše může být tento krok náročnější, ale o to důležitější je na něm pracovat postupně. Stačí cvičit třeba jen úvod. To upevní tvou jistotu.
Pokud se ti příčí poslouchat svůj hlas, začni tím, že budeš číst nahlas knížku nebo svůj vlastní text. Budeš si tak zvykat na vlastní hlasový projev a budeš si s ním moct hrát.
3. Začni v malém
Jasně, takové ty rady typu: “musíš se otrkat, přihlaš se na konferenci” nemusí člověku udělat zrovna dobrou službu, ba mohou být naopak cestou ke zhoršení situace. Nemusíš hned přednášet na konferenci. Zkus mluvit v menších skupinkách, v online callech nebo třeba na sítích. Postupně si zvykneš a stres se sníží, pěkně se oceň za každý malý krok, stačí se v duchu pousmát po drobném vítězství – ale zvědom si ho!
Co kdyby tvůj první krok byl třeba natočit krátké video jen pro sebe? 30 vteřin, jedna krásná věta? Nebo sdílet svůj názor v malé Facebookové skupině? Každý krok je malá posila!
Mluvení na veřejnosti je ŘEMESLNÁ dovednost – a tu se dá naučit
Strach je přirozený, ale nemusí tě ovládat. Každý, i ten nejsebevědomější řečník, někde začínal a třeba jako já se snažil schovat svůj obličej za červenou bambulku na mikrofonu a pletl páté přes deváté…ale jdeme dál! Jako introvertka nemusíš být hlučná a explozivní, aby tě lidé poslouchali. Stačí, když budeš autentická se svým tématem, které přinášíš a které je hlavní oporou tvé řeči. Tvé zaujetí pro věc je nakonec to, proč do toho jdeš a i to hlavní, co bude zajímat tvé posluchače.
A pokud se chceš naučit, jak mluvit s jistotou a přirozeností, ráda tě tím provedu.
Rezervuj si konzultaci a nauč se mluvit bez stresu!
