Jak se rozcvičit před živým vysíláním/živým výstupem, když mám málo času?

Rychlá příprava, která ti zabere cca 5 minut Možná i míň. Dá se dělat i v autě cestou na veřejnou akci. I v koupelně těsně před natáčením. 1 cvíčo pro dech, 2 pro hlasivky, jedno jazykové a jedno pro posturu těla. Míň už to nejde. A přece ti bude hned líp. Vyzkoušej a buď ready jak svišť!

 

 

 

Jak se rozcvičit, rozehrát, nakopnout anebo srovnat před VÝSTUPEM PŘED LIDMI?

Třeba ti pomůže tento text, kde se tě čeká příprava na klíč: zklidnění dechu, koncentrace, příprava aktivního těla, ve kterém myšlenky proudí jedna báseň, protažení a zahřátí jazyka a hlasivek, úsměv a AKCE!

Osnova:

  1. Dech je klíč k harmonizaci i znělosti
  2. Narovnej se! Ale jak?
  3. Rozcvičení hlasivek a jazyka – nutné minimum
  4. úsměv a vzhůru do akce!

 

Proudící dech = proudící myšlení

Zklidnění dechu ti přinese mnohé benefity, o nichž toho bylo napsáno mraky. I zde ještě bude.

Pro účel rychlé koncentrace před akcí nám ale teď postačí prosté cvičení: Spojíme ruce – dlaně před sebou, nadechneme zhluboka a v hlavě počítáme do 3 – vydechujeme stejně slovo “huuuuu” na 3. Podruhé nadechujeme na 4 – vydechujeme na 4. Dále nadechujeme na 5 a pozor, vydechujeme na 6…když jsme se dostali sem… (a né vždy je to lehké, někdy dech brzdí např. tréma, a na tu je třeba jít trochu od lesa, což rozeberu jindy.)…většinou už to zabralo!

Pokud ne, chce to více času, a někdy je příjemné si to celé užít ještě delší dobu, a postupně PRODLUŽOVAT VÝDECH. To vede nejen ke zklidnění dechu, ale také k ukotvení, k pevnému postoji, k pevným nohám a zdravotním benefitům. (ano, i písmeno U v tom hraje roli, mrk mrk, tušíš proč?)

Jedem dál…

 

under water gad668a41c 1920
Nadechni se DO ZKLIDNĚNÍ

 

Narovnej se! Ale jak?

queen g19ba9612c 1920

Přeci jako kdyby sis na hlavu vložil/a neviditelnou nádhernou KRÁLOVSKOU KORUNU…anebo královský klobouk, ale parádní, představ si, jak svítí do celého kraje a přitahuje pozornost k tobě, tvé energii, tvým slovům.

Zkusil/a jsi to? a Jak se cítíš? Změna, viď…a ne, stát rovně nebo sedět rovně neznamená vyprsit se a prohnout v kolenou jak pionýr. Ale vytáhnout se celou páteří vzhůru a mít prostor pro…volný dech i pohyb v centru, ve své ose!

Hlasové rozcvičky zahřejí tvářičky

Můžeš a nemusíš, ale pro mě i ve chvílích, kdy mám jen pár minut na přípravu, jsou na místě chvilka s BRUMENDEM a ZOMBÍKY. A pak rozcvička kořene jazyka…ta mrštnost je hnedle jinší kvality.

  1. Brumendo je prostě jemné tiché “hmmmm” se zavřenou pusou, můžeš s ním kolísat nahoru dolů jako kdybys dělal/a sirénu. Ale pusa zavřená!
  2. Zombík a.k.a. vocal fry je dobrý i pro uvolnění zaťaté sanice, jen tak necháš proudit jemně vzduch a uvolníš obličej. (koukni na video, tohle se mi blbě vysvětluje textem)
  3. Se zavřenou pusou si jazykem přelízávám z jedné strany na druhou všechny zuby, ale pořádně, až pěkně k zadním stoličkám, krouživým pohybem…a ono to aj, tahá, jauvaj, no jo, protahuje se, mrška jedna! 8x na jednu a 8x na druhou stranu a pak 4x a 4 x a to už tuším cítíš…

Víc k rozcvičkám si najdeš v tomto videu, které jsem přiložila k článku, důležité je si TO UŽÍT, neb to pomáhá čemu…no přeci aby následný úsměv se ti už vyčaroval sám, a byl přirozený a zářivý. Pokud se sám nevyčaroval, zde je můj poslední tip: Usměj se, jako by jsi byla kočička nebo kocourek a tvé vousky tě zašimrali po stranách u očí. Klidně se tam zašimrej prstíky. A JE TO! Jde se na věc…nezapomeň nasadit svou korunu a zař!

 

Poděl se s přáteli o článek a sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ať vám neunikne žádný článek!

Přihlaste se k odběru nejnovějších článků, bezplatných tipů a spojte se s naší rostoucí komunitou!

.